pasta kokosowa

Do czego wykorzystać pastę kokosową?

Ostatnio kokos cieszy się ogromną popularnością. Nie tylko w swojej pierwotnej formie, ale również w różnego rodzaju produktach. Można rzec, że przeżywamy obecnie prawdziwy boom na kokosy. Istnieje zwłaszcza jeden produkt, który warto mieć w swojej kuchni. To pasta kokosowa. 

Czym właściwie jest pasta kokosowa?

Pastę kokosową tworzy się podczas mielenia całego kokosa. Mówi się o niej także, że jest to masło kokosowe. Gęsta w konsystencji, o słodkim posmaku, nadaje się do wielu produktów. Dopiero w wyższej temperaturze, minimum 25 stopni Celcjusza, zaczyna znacząco topnieć i staje się znacznie łatwiejsza w użyciu. Wystarczy jej też kontakt z naszymi rękami, aby zaczęła się nieco rozpływać. 

Pasta kokosowa mimo podobnej nazwy do oleju kokosowego nie jest tym samym produktem. W paście kokosowej znajdziemy kokosa w całej postaci. Poziom tłuszczu w takiej paście to 65%. To optymalna ilość tłuszczu, która pozwala na znacznie lepsze użytkowanie. Wówczas łatwiej ją wydobyć ze słoiczka. 

Nie zapominajmy również o wartościach odżywczych pasty kokosowej. Ma wiele minerałów i witamin, między innymi wapń, magnez, żelazo czy witaminę B oraz C. Wspomaga dobrą przemianę materii, zmniejsza cholesterol i reguluje działanie naszych jelit. 

Do czego używać pastę kokosową?

Pasta kokosowa ma sporo zastosowań, z których warto skorzystać. Możemy jej używać jako słodkiej pasty do kanapek, naleśników czy innych przekąsek. To odżywcza alternatywa dla słodyczy, zwłaszcza dla dzieci. Wiele osób używa jej też niczym oleju kokosowego na patelnię. Możemy na niej usmażyć różne dania i cieszyć się jej jakością. Nie trzeba wcale przesadzać z ilością. Pasta kokosowa łatwo się rozprowadza po patelni i stopniowo rozpływa. 

W internecie znajdziemy sporo ciekawych przepisów na użytkowanie pasty kokosowej. Warto pomyśleć nad niektórymi z nich, zwłaszcza, że pasta nie zawiera żadnych konserwantów czy barwników. Dodając do niej wodę możemy stworzyć z niej specjalny krem do ciasta, śmietankę czy mleczko. Może to być świetny dodatek do naszych posiłków. 

Jeśli próbujemy czasami kuchni azjatyckiej, to na pewno nie zdziwi nas fakt, że niekiedy pastę kokosową dodaje się do jedzenia tego typu. Zapewnia ona doskonały smak kokosu w każdym posiłku.

Pasta kokosowa jest doskonałą opcją, która nadaje się nie tylko do gotowych posiłków, ale i do ich wytworzenia. Możemy na niej smażyć, ale i dodać ją do ulubionych naleśników czy kanapek. Jest nie tylko smaczna, ale i wystarczająco odżywcza. To prawdziwa bomba witaminowa. Wspomaga pracę naszego organizmu, dodaje nam sił na kolejne wyzwania oraz przyczynia się do lepszych wyników zdrowotnych. Warto postawić ją na naszej półce.